Časté dotazy

Proč utrácet za kurz?

Zpočátku jsem si pokládal stejnou otázku a základy Drupalu se učil z knížky a článků na internetu. Po půl roce jsem ale zjistil, že stále jen přešlapuju na místě. Rozhodl jsem se zaplatit oficiální školení a rozhodně jsem nelitoval - za jeden den jsem udělal ohromný skok kupředu a za pár měsíců už pracoval na placených zakázkách.

Články a tutoriály jsou fajn na jedno konkrétní řešení či nesnázi, ale většinou nedokáží zařadit věci do širších souvislostí. Nedozvíte se z nich o slepých uličkách. Chcete umět naistalovat a nastavit Drupal v řadě osvědčených následných kroků? Přijďte na kurz!

Pro co a koho je Drupal vhodný?

Pokud se budeme bavit o třech nejpoužívanějších systémech dneška, Drupal je komplexnější než Wordpress a přizpůsobitelnější než Joomla. A upřimně, pro začátečníka to znamená více času naučit se jej nastavit a přizpůsobit vlastním potřebám.

Drupal je tak podle mého názoru vhodnější než pro jednorázové využití spíše pro ty, kteří se chtějí stavění webů věnovat vážněji a častěji. Pak se vám investice do zdolání jeho půvabů zvlášť v případě rozsáhlejšího projektu rychle vrátí.

A mimo jiné je to skvělý nástroj na prototypování budoucích či průběžně vyvíjených webových projektů pro různé kreativce, kteří se nechtějí učit programovat.

Co je pro studování Drupalu třeba umět?

Drupal je určený pro obyčejné smrtelníky s uživatelskou znalostí práce na počítači. Mému nejmladšímu studentovi bylo jedenáct, nejstaršímu šedesát, oba měli z prostředí tvorby webů jen minimální zkušenosti a oba si při pronikání do tajů Drupalu vedli velice dobře.

Hodí se však alespoň špetka zdravého selského rozumu a analytického uvažování, k dobru příjde každá předchozí zkušenost s weby a pokud si chcete dělat vlastní grafické šablony (což je při práci pro klienty nutnost), hodí se alespoň průměrná znalost HTML/CSS (popř. jQuery) a základy práce s Photoshopem. Důležitá je ale především chuť učit se novým věcem - pak můžete s Drupalem rychle dělat opravdu velké pokroky.

Jak kurz probíhá?

Začínám malou špetkou teorie, pak už se použíte do instalace Drupalu, prohlídkou jeho střev a řešením konkrétního úkolu - vytváření webových stránek smyšlené cestovní kanceláře. Vše předvádím na svém počítači a hotový projekt posílám po kurzu účastníkům. Tímto způsobem se dá za zvládnout na poměrně malé časové ploše velký kus "učiva", klíčem k úspěchu je pak další zkoušení a samostudium.