Drupal editor: Alternativa k těžkotonážním WYSIWYGům? Widgeditor

WYSIWYG editor a tedy user-friendly práce s textem zůstává jednou z nejcitelnějších slabin Drupalu, tvrdí jeho kritici. A za pravdu jim musejí dát i ti, kteří už na tomto CMS postavili nejeden web. Příliš prostoru pro klientovu "kreativitu", spolupráce s rich-textovými editory typu Word a vkládání obrázků do textu stálé zůstává noční můrou.

Ti, kteří upřednostňují zásadu méně znamená někdy více by vedle mocných, ale mnohdy až příliš masivních editorů TinyMCE a (F)CK Editoru neměli přehlédnout rychlý a nenáročný Widgeditor. Pokud vám dostačuje nastavení tučného písma, kurzívy, odkazu, číslováného a nečíslovaného seznamu, nadpisů (H1-H7) a automatického vytváření zalamování řádků a odstavců, vyzkoušejte jej. Při vkládání přes schránku navíc automaticky upozorňuje na možnost vyčištění kódu.

Jedinou slabinou je vkládání obrázku: tlačítko tu pro něj je, ale lze u něj lze nastavit pouze url adresu, tudíž může nastat problém s obtékáním. Osobně se (a věřím, že nejsem sám) jejich vkládání přímo do textu stejně snažím vyhnout. Využívám pro to CCK pole Imagefield (a pochopitelně oříznutí pomocí Image Cache), přes které obrázek nahraju a CSS stylech mám pro obrázek předdefinované vlastnosti pro float a padding. Text tak obrázek obtéká a výstup je tímto způsobem ošetřený a nelze jej ošidit. Řešení to samozřejmě není universální, ale pokud klientovi stačí jeden obrázek pro text, pro mnohé případy je dostačující.

PS: aktuální verze Widgeditoru je sice stará už dva roky, ale z mých zkušeností funguje bez problémů, takže se tímto faktem není třeba znepokojovat.

WYSIWYG
Verze drupalu: 
Tagy: