Můj příběh

Jak jsem se dostal k Drupalu?

Jmenuju se Pavel Ovesný a své první webové stránky jsem postavil jako tehdejší student stavební fakulty ČVUT v roce 2000. Tenkrát čistě v HTML, oddělené CSS bylo tehdy ještě v plenkách. Asi po třech letech jsem povýšil - narazil na Root.cz na seriál o redakčním systému a naučil jsem se na něm základy PHP a MySQL. Jeho postupným vylepšováním jsem si vytvořil vlastní CMS, dokonce jsem na něm postavil e-shop.

Pak mě ale Petr Častulík, serverový admin v neziskovce, kde jsem tehdy pracoval, zasvětil do světa open source. V mém hledáčku tehdy uvízlo Mambo (předchůdce dnešní Joomly!), ale brzy jsem změnil kurz a zakotvil u Drupalu. Prvotní rozkoukávání bylo dost vysilující - z tolika možností jsem byl zmatený. První půlrok jsem jenom přešlapoval na místě, až jsem na Drupal.cz narazil na zmíňku o školení propagátora Drupalu v Česku Jakuba Suchého. Na moje tehdejší příjmy bylo hodně drahé, ale za jeden den jsem se posunul dopředu o mílové kroky a byla to jedna z nejlepších investic v mém životě.

Pak jsem se dostal do učení k drupalistovi Tomáši Jelenovi - dělal jsem zadarmo, ale mohl jsem se kdykoliv zeptat, jak dál. A hlavně pracoval na reálných projektech. Každému můžu tenhle způsob učení jen a jen doporučit. Díky základům ze školení a rychle přibývajícím praktickým zkušenostem jsem už brzy získával vlastní zakázky. A když jsem se v lednu 2011 rozhodnul opustit hudební server Freemusic.cz, kterému jsem deset let šéfoval, začal jsem se weby živit naplno.

Dnes, po dalších pěti letech, mám na svém kontě na Drupalu postaveno zhruba stovky webů - malé firemní vizitky i rozsáhlejší portály (výběr mých prací najdete na adrese weby.pavelovesny.cz . Svým klientům ale dávno nepomáhám jenom s weby - většina z nich potřebuje pomoci i online marketingem a obsahovou strategií.

A do tajů Drupalu už nějaký ten pátek zasvěcuju i druhé. Díky osudovému setkání s portálem Naučmese.cz a nečekaném úspěchu mého kurzu Punkové podnikání o práci na volné noze jsem našel svoji vášeň v předávání znalostí a zkušeností druhým. Drupal už jsem učil na veřejných či firemních školeních a také individuálních kurzech - ať naživo nebo online.

Co dalšího ještě dělám?

Lektoruju

Aktuální termíny kurzů Punkové podnikání, Osobní značka, Vegetariánství pro zelenáče a dalších najdete na mém profilu na Naučmese.cz.

Píšu

Bloguju o práci na volné noze. Propaguju veganství portálem Vegmania.cz. Osobní postřehy,reportáže z hor nebo zážitky z hudby a filmů píšu na web teenageriot.cz.