Pathauto

Pathauto je užitečný modul, který umožňuje generovat url adresy, které "chutnají" vyhledávačům a zároveň jsou srozumitelné lidem. Ve spolupráci s modulem Token umožňuje nastavit jiný pattern, podle něž se adresa vytvoří. Nejběžněji se používá generování z nadpisu článku tím, že upraví znaky s diakritiku a slova spojí podtržítky. Možné je ale použít i jiný nahrazovací vzorek - datum, autora článku nebo některé z dostupných uživatelských polí. Pro každý typ obsahu (např. fotogalerie, aktuality, produkty) je možné nastavit jiný pattern.

Příklad: Ukládám návod, který je typ obsahu "článek" a jmenuje se "Upravujeme výsledky vyhledávání v Drupalu", po uložení bude mít adresu http://www.ucim-drupal.cz/clanky/upravujeme-vysledky-vyhledavani-v-drupalu. V modulu Pathauto mám totiž nastaven pattern "clanky/[node:title]". Adresa je relativní, slovo "clanky" mám v adrese proto, aby se návštěvník webu lépe orientoval a pokud umaže název aktuálního článku, dostane se na adrese http://www.ucim-drupal.cz/clanky na všechny články. A [node:title] je právě vzorek, který v nadpisu odstraní diakritiku a spojí slova.

Pokud se s Drupalem už nějakou chvíli kamarádíte, možná víte, že umožňuje zobrazovat nebo naopak schovávat blok v regionu (např. bočním sloupci nebo patičce) právě i na základě url adresy a vytvářet tak variabilní layouty nebo nabízet zacílený obsah právě třeba pro určité adresy (pod vybranými články).

Verze drupalu: 
Tagy: 
SEO